Kategórie
 
 
 
 
 

Prečo potrebujeme v dnešnej dobe doplnky stravy?

Pred viac ako 2000 rokmi hlásal Hippokrates, že strava má byť našou medicínou. Bol považovaný za jedného z najvýznamejších lekárov všetkých čias, ktorý položil základy niekoľkých odborov medicíny. Na tomto tvrdení sa nič nezmenilo, no na kvalite a zložení stravy bohužiaľ áno. Moderná civilizácia a moderný občan si žiadajú bezchybné a na pohľad atraktívne ovocie a zeleninu. Dokonalo lesklé jablká, žlté banány bez jediného hnedého fliačika, melóny a hrozno bez jadierok, zemiaky bez kúska zeminy – všetko toto je však pre prírodu neprirodzené a vznikalo to za prítomnosti zdraviu škodlivých látok.

Vedeli ste, že pred sto rokmi bola na Slovensku priemerná doba života 44 rokovPriemerný vek sa za posledných 100 rokov zvýšil až o 35 rokov. Dožívame sa o neuveriteľných 35 rokov dlhšie a je preto nesmierne dôležité myslieť na svoje zdravie už v strednom veku - najmä na starostlivosť o svoje cievy a srdce, pretože práve kardiovaskulárne ochorenia bývajú v SR veľmi časté a sú aj najčastejšou príčinou úmrtí.
 

Často sa stretávam s argumentom, že naši starí rodičia žiadne doplnky stravy neužívali a boli plní zdravia a energie. Poľnohospodárska pôda je však už úplne vyčerpaná a rastlinám neposkytuje živiny, ktoré by mala.  Ak sa rastliny pestujú opakovane na rovnakom mieste, pôda stráca živiny rýchlejšie, než je ich stratu schopná nahrádzať. Rastliny dnes obsahujú až o 75% menej živín, než v minulosti! Hnojenie dusičnanmi, ktoré sa varením neodstránia, spôsobuje nižší obsah vitamínu C v rastlinách. Pesticídy využívané ako postrek proti škodcom menia chuť ovocia a zeleniny, ničia rôzne vitamíny a enzýmy a my tak máme pocit, že sú bez chuti. Už sa Vám určite stalo, že paradajka, ktorú ste si s chuťou nakrájali nemala vôbec žiadnu chuť a na tanieri Vám ostala len akási hmota pripomínajúca rajčinu.

Každý náš chod od raňajok po večeru nám nedodáva to, čo naše telo potrebuje. K tomu sme často v strese zo zamestnania, životnej alebo rodinnej situácie a v dnešnej dobe aj z ešte stále aktuálnej pandémie. Trebárs i smog, ktorému sa pri živote v mestách len ťažko vyhneme, predstavuje stresový faktor pre naše telo. To potom potrebuje väčšie množstvo živín na regeneráciu buniek než obyčajne. Spotreba vitamínu C pri strese významne stúpa, preto je vhodnou prevenciou jeho zvýšená dávka. Telo, ktoré dlhodobo nedostáva potrebné palivzačne rýchlejšie starnúť, má sklony k chorobnosti a dlhodobej únave.

Je určite lepšie začať so zmenou stravovacích návykov neskôr ako vôbec. V dnešnej uponáhľanej dobe ale nemáme veľa času skúmať odkiaľ skutočne pochádzajú potraviny, ktoré si vkladáme do nákupného košíka. Ak patríte k tým, ktorí sú radi, že sa môžu aspoň v pokoji najesť, potom by ste mali svoj jedálniček rozšíriť o doplnky stravy. Tie pravdaže nenahradia plnohodnotné potraviny, ale ak trpíte nedostatkom určitých živín a doplnky užívate pravidelne, rozumne a podľa návodu, pomôžete svojmu telu so zvládaním chorôb a stresu.

Čo viac vieme urobiť pre svoje zdravie a pohodu?
Oddychujte a naučte sa relaxovať: Štipka stresu počas krátkej doby organizmu neuškodí. Naopak pomáha telu pripraviť sa na výzvu. Ak však stresová záťaž trvá príliš dlho, nič dobré to neveští. Štúdie preukazujú, že dlhodobý (hoci mierny) stres môže oslabovať imunitný systém. Snažte sa oddychovať a robiť veci, ktoré vás bavia.

Nájdite si chlpatého priateľa: Existuje dôvod, prečo psíkom hovoríme "najlepší priateľ človeka". Psy, mačky a ďalšie zvieratká nie sú len dobrí kamaráti. Dávajú nám tiež dôvod cvičiť a posilňovať naše zdravie inými spôsobmi. Majitelia domácich zvierat majú nižší krvný tlak, nižšiu hladinu cholesterolu a zdravšie srdce. Psy a mačky môžu napomôcť posilniť imunitu vašich detí a znížiť tak pravdepodobnosť, že sa u nich vyskytnú alergie.

Pozitívne naladenie a smiech: Ak máte pozitívne myšlienky, obrana vášho tela funguje lepšie. Chcete zostať šťastní? Vychutnávajte si veci, ktoré vás bavia. Na všetkom sa snažte hľadať pozitíva - obzvlášť v ťažkých časoch - a snažte sa zbytočne nezaoberať negatívnymi vecami, ktoré nemôžete ovplyvniť. Úsmev a smiech sú pre váš organizmus veľmi prospešné. Nielen, že sa vďaka nim budete cítiť lepšie, ale poďakuje sa Vám aj imunitný systém.

Hýbte sa: Cvičenie je jednoduchý spôsob ako posilniť svoj obranný imunitný systém. Pohyb tiež môže zmierniť stres a znížiť pravdepodobnosť vzniku osteoporózy či srdcových ochorení. Pre svoje zdravie urobíte najviac, ak si zacvičíte aspoň pol hodiny denne. Vôbec to nemusí byť beh alebo posilňovňa. Pomôže vám akýkoľvek druh pohybu či už pôjde o jazdu na bicykli, chôdzu, plávanie alebo jógu.

Dobre sa vyspite: Bez dostatočného spánku nebude mať váš imunitný systém potrebnú silu v boji s negatívnymi vplyvmi okolia. Väčšina dospelých potrebuje asi 7 až 9 hodín spánku denne. Ak chcete zaspávať ľahšie, mali by ste pred spaním dodržiavať pravidelný režim, zostať aktívny počas dňa, vynechať kofeín, nepiť pred spaním alkohol, v spálni nemať príliš teplo a svetelné zdroje, ktoré narúšajú tmu.

Prečo potrebujeme v dnešnej dobe doplnky stravy?

Vedeli ste, že pred sto rokmi bola na Slovensku priemerná doba života 44 rokovPriemerný vek sa za posledných 100 rokov zvýšil až o 35 rokov. Dožívame sa o neuveriteľných 35 rokov dlhšie a je preto nesmierne dôležité myslieť na svoje zdravie už v strednom veku - najmä na starostlivosť o svoje cievy a srdce, pretože práve kardiovaskulárne ochorenia bývajú v SR veľmi časté a sú aj najčastejšou príčinou úmrtí.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia